← Bosh sahifaga qaytish

Yo'l belgilari 2026

O'zbekiston yo'l belgilari katalogi — 269 ta belgi

Ogohlantiruvchi belgilar46 ta belgi

  • 1.1 Shlagbaumli temir yo'l kesishmasi1.1 Shlagbaumli temir yo'l kesishmasi
  • 1.2 Shlagbaumsiz temir yo'l kesishmasi1.2 Shlagbaumsiz temir yo'l kesishmasi
  • 1.3 Diqqat "UZP"1.3 Diqqat "UZP"
  • 1.3.1 Bir izli temir yo'l1.3.1 Bir izli temir yo'l
  • 1.3.2 Ko'p izli temir yo'l1.3.2 Ko'p izli temir yo'l
  • 1.4.1 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish1.4.1 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish
  • 1.4.2 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish1.4.2 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish
  • 1.4.3 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish1.4.3 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish
  • 1.4.4 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish1.4.4 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish
  • 1.4.5 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish1.4.5 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish
  • 1.4.6 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish1.4.6 Temir yo'l kesishmasining yaqinligi haqida ogohlantirish
  • 1.5 Tramvay yo'li bilan kesishuv1.5 Tramvay yo'li bilan kesishuv
  • 1.6 Teng ahamiyatli yo'llar kesishuvi1.6 Teng ahamiyatli yo'llar kesishuvi
  • 1.7 Aylanma harakatlanish bilan kesishuv1.7 Aylanma harakatlanish bilan kesishuv
  • 1.8 Svetofor tartibga soladi1.8 Svetofor tartibga soladi
  • 1.9 Ko'tarma ko'prik1.9 Ko'tarma ko'prik
  • 1.10 Sohilga chiqish1.10 Sohilga chiqish
  • 1.11.1 Xavfli burilish1.11.1 Xavfli burilish
  • 1.11.2 Xavfli burilish1.11.2 Xavfli burilish
  • 1.12.1 Xavfli burilishlar1.12.1 Xavfli burilishlar
  • 1.12.2 Xavfli burilishlar1.12.2 Xavfli burilishlar
  • 1.13 Tik nishablik1.13 Tik nishablik
  • 1.14 Tik balandlik1.14 Tik balandlik
  • 1.15 Sirpanchiq yo'l1.15 Sirpanchiq yo'l
  • 1.16 Notekis yo'l1.16 Notekis yo'l
  • 1.17 Tosh otilish xavfi1.17 Tosh otilish xavfi
  • 1.18.1 Yo'lning torayishi1.18.1 Yo'lning torayishi
  • 1.18.2 Yo'lning torayishi1.18.2 Yo'lning torayishi
  • 1.18.3 Yo'lning torayishi1.18.3 Yo'lning torayishi
  • 1.19 Ikki tomonlama harakatlanish1.19 Ikki tomonlama harakatlanish
  • 1.20 Piyodalar o'tish joyi1.20 Piyodalar o'tish joyi
  • 1.21 Bolalar1.21 Bolalar
  • 1.22 Velosiped yo'lkasi bilan kesishuv1.22 Velosiped yo'lkasi bilan kesishuv
  • 1.23 Ta'mirlash ishlari1.23 Ta'mirlash ishlari
  • 1.24 Mol haydab o'tish1.24 Mol haydab o'tish
  • 1.25 Yovvoyi hayvonlar1.25 Yovvoyi hayvonlar
  • 1.26 Toshlar tushishi1.26 Toshlar tushishi
  • 1.27 Yonlama shamol1.27 Yonlama shamol
  • 1.28 Pastlab uchuvchi samolyotlar1.28 Pastlab uchuvchi samolyotlar
  • 1.29 Tonnel1.29 Tonnel
  • 1.30 Boshqa xavf-xatar1.30 Boshqa xavf-xatar
  • 1.31 Sun'iy yo'l notekisliklari1.31 Sun'iy yo'l notekisliklari
  • 1.31.1 Burilishning yo'nalishi1.31.1 Burilishning yo'nalishi
  • 1.31.2 Burilishning yo'nalishi1.31.2 Burilishning yo'nalishi
  • 1.31.3 Burilishning yo'nalishi1.31.3 Burilishning yo'nalishi
  • 1.32 Tirbandlik1.32 Tirbandlik

Imtiyozli belgilari9 ta belgi

  • 2.1 Asosiy yo'l2.1 Asosiy yo'l
  • 2.2 Asosiy yo'lning oxiri2.2 Asosiy yo'lning oxiri
  • 2.3.1 Ikkinchi darajali yo'l bilan kesishuv2.3.1 Ikkinchi darajali yo'l bilan kesishuv
  • 2.3.2 tutashuv o'ngdan2.3.2 tutashuv o'ngdan
  • 2.3.3 tutashuv chapdan2.3.3 tutashuv chapdan
  • 2.4 Yo'l bering2.4 Yo'l bering
  • 2.5 To'xtamasdan harakatlanish taqiqlangan2.5 To'xtamasdan harakatlanish taqiqlangan
  • 2.6 Ro'para harakatlanishning ustunligi2.6 Ro'para harakatlanishning ustunligi
  • 2.7 Ro'paradagi harakatlanishga nisbatan imtiyoz2.7 Ro'paradagi harakatlanishga nisbatan imtiyoz

Taqiqlovchi belgilar35 ta belgi

Buyuruvchi belgilar25 ta belgi

  • 4.1.1 Harakatlanish to'g'riga4.1.1 Harakatlanish to'g'riga
  • 4.1.2 Harakatlanish o'ngga4.1.2 Harakatlanish o'ngga
  • 4.1.3 Harakatlanish chapga4.1.3 Harakatlanish chapga
  • 4.1.4 Harakatlanish to'g'riga yoki o'ngga4.1.4 Harakatlanish to'g'riga yoki o'ngga
  • 4.1.5 Harakatlanish to'g'riga yoki chapga4.1.5 Harakatlanish to'g'riga yoki chapga
  • 4.1.6 Harakatlanish o'ngga yoki chapga4.1.6 Harakatlanish o'ngga yoki chapga
  • 4.2.1 To'siqni o'ngdan chetlab o'tish4.2.1 To'siqni o'ngdan chetlab o'tish
  • 4.2.2 To'siqni chapdan chetlab o'tish4.2.2 To'siqni chapdan chetlab o'tish
  • 4.2.3 To'siqni o'ngdan yoki chapdan chetlab o'tish4.2.3 To'siqni o'ngdan yoki chapdan chetlab o'tish
  • 4.3 Aylanma harakatlanish4.3 Aylanma harakatlanish
  • 4.4 Yengil avtomobillar harakatlanadi4.4 Yengil avtomobillar harakatlanadi
  • 4.5 Velosiped yo'lkasi4.5 Velosiped yo'lkasi
  • 4.6 Piyodalar yo'lkasi4.6 Piyodalar yo'lkasi
  • 4.6.1 Piyoda va velosipedlar birgalikda harakatlanish yo'li4.6.1 Piyoda va velosipedlar birgalikda harakatlanish yo'li
  • 4.6.2 Piyoda va velosipedlar birgalikda harakatlanish yo'li oxiri4.6.2 Piyoda va velosipedlar birgalikda harakatlanish yo'li oxiri
  • 4.6.3 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li4.6.3 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li
  • 4.6.4 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li oxiri4.6.4 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li oxiri
  • 4.6.5 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li4.6.5 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li
  • 4.6.6 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li oxiri4.6.6 Ajratilgan piyoda va velosiped harakatlanish yo'li oxiri
  • 4.7 Eng kam tezlik4.7 Eng kam tezlik
  • 4.8 Eng kam tezlik belgilangan yo'lning oxiri4.8 Eng kam tezlik belgilangan yo'lning oxiri
  • 4.9.1 Transport vositalarining xavfli yuklar bilan harakatlanish yo'nalishi4.9.1 Transport vositalarining xavfli yuklar bilan harakatlanish yo'nalishi
  • 4.9.2 Transport vositalarining xavfli yuklar bilan harakatlanish yo'nalishi4.9.2 Transport vositalarining xavfli yuklar bilan harakatlanish yo'nalishi
  • 4.9.3 Transport vositalarining xavfli yuklar bilan harakatlanish yo'nalishi4.9.3 Transport vositalarining xavfli yuklar bilan harakatlanish yo'nalishi
  • 4.10 Otda yurish yo'li4.10 Otda yurish yo'li

Axborot-ishora belgilari82 ta belgi

  • 5.1 Avtomagistral5.1 Avtomagistral
  • 5.2 Avtomagistralning oxiri5.2 Avtomagistralning oxiri
  • 5.3 Avtomobillar uchun mo'ljallangan yo'l5.3 Avtomobillar uchun mo'ljallangan yo'l
  • 5.4 Avtomobillar uchun mo'ljallangan yo'lning oxiri5.4 Avtomobillar uchun mo'ljallangan yo'lning oxiri
  • 5.5 Bir tomonlama harakatlanish yo'li5.5 Bir tomonlama harakatlanish yo'li
  • 5.6 Bir tomonlama harakatlanish yo'lining oxiri5.6 Bir tomonlama harakatlanish yo'lining oxiri
  • 5.7.1 Bir tomonlama harakatlanish yo'liga chiqish5.7.1 Bir tomonlama harakatlanish yo'liga chiqish
  • 5.7.2 Bir tomonlama harakatlanish yo'liga chiqish5.7.2 Bir tomonlama harakatlanish yo'liga chiqish
  • 5.8.1 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.1 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.2 Bo'lak bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.3 Bo'lakning boshlanishi5.8.3 Bo'lakning boshlanishi
  • 5.8.3 Bo'lakning boshlanishi5.8.3 Bo'lakning boshlanishi
  • 5.8.4 Bo'lakning boshlanishi5.8.4 Bo'lakning boshlanishi
  • 5.8.5 Bo'lak oxiri5.8.5 Bo'lak oxiri
  • 5.8.5 Bo'lak oxiri5.8.5 Bo'lak oxiri
  • 5.8.7 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.7 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.7 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.7 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.8 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi5.8.8 Bo'laklar bo'yicha harakatlanish yo'nalishi
  • 5.8.9 Bo'laklar soni5.8.9 Bo'laklar soni
  • 5.9 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun mo'ljallangan bo'lak5.9 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun mo'ljallangan bo'lak
  • 5.10.1 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'l5.10.1 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'l
  • 5.10.2 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'l5.10.2 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'l
  • 5.10.3 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'l5.10.3 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'l
  • 5.10.4 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'lning oxiri5.10.4 Belgilangan yo'nalishli transport vositalari uchun bo'lagi bor yo'lning oxiri
  • 5.11.1 Qayrilish joyi5.11.1 Qayrilish joyi
  • 5.11.2 Qayrilish oralig'i5.11.2 Qayrilish oralig'i
  • 5.12 Avtobus va trolleybus to'xtash joyi5.12 Avtobus va trolleybus to'xtash joyi
  • 5.13 Tramvay to'xtash joyi5.13 Tramvay to'xtash joyi
  • 5.14 Taksi to'xtab turish joyi5.14 Taksi to'xtab turish joyi
  • 5.15 To'xtab turish joyi5.15 To'xtab turish joyi
  • 5.16.1 Piyodalar o'tish joyi5.16.1 Piyodalar o'tish joyi
  • 5.16.2 Piyodalar o'tish joyi5.16.2 Piyodalar o'tish joyi
  • 5.17.1 Piyodalarning yer ostidan o'tish joyi5.17.1 Piyodalarning yer ostidan o'tish joyi
  • 5.17.2 Piyodalarning yer ostidan o'tish joyi5.17.2 Piyodalarning yer ostidan o'tish joyi
  • 5.17.3 Piyodalarning yer ustidan o'tish joyi5.17.3 Piyodalarning yer ustidan o'tish joyi
  • 5.17.4 Piyodalarning yer ustidan o'tish joyi5.17.4 Piyodalarning yer ustidan o'tish joyi
  • 5.18 Tavsiya etilgan tezlik5.18 Tavsiya etilgan tezlik
  • 5.19.1 Oxiri berk yo'l, ko'cha5.19.1 Oxiri berk yo'l, ko'cha
  • 5.19.2 Oxiri berk yo'l, ko'cha5.19.2 Oxiri berk yo'l, ko'cha
  • 5.19.3 Oxiri berk yo'l, ko'cha5.19.3 Oxiri berk yo'l, ko'cha
  • 5.20.1 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi5.20.1 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi
  • 5.20.1 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi5.20.1 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi
  • 5.20.1 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi5.20.1 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi
  • 5.20.2 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi5.20.2 Yo'nalishlarning dastlabki ko'rsatkichi
  • 5.20.3 Harakatlanish tasviri5.20.3 Harakatlanish tasviri
  • 5.21.1 Yo'nalish ko'rsatkichi5.21.1 Yo'nalish ko'rsatkichi
  • 5.21.2 Yo'nalishlar ko'rsatkichi5.21.2 Yo'nalishlar ko'rsatkichi
  • 5.22 Aholi yashaydigan joyning boshlanishi5.22 Aholi yashaydigan joyning boshlanishi
  • 5.23 Aholi yashaydigan joyning oxiri5.23 Aholi yashaydigan joyning oxiri
  • 5.24 Aholi yashaydigan joyning boshlanishi5.24 Aholi yashaydigan joyning boshlanishi
  • 5.25 Aholi yashaydigan joyning oxiri5.25 Aholi yashaydigan joyning oxiri
  • 5.26 Manzil nomi5.26 Manzil nomi
  • 5.27 Masofalar ko'rsatkichi5.27 Masofalar ko'rsatkichi
  • 5.28 Kilometr belgisi5.28 Kilometr belgisi
  • 5.29.1 Yo'l raqami5.29.1 Yo'l raqami
  • 5.29.2 Yo'l raqami5.29.2 Yo'l raqami
  • 5.29.2 Yo'l raqami5.29.2 Yo'l raqami
  • 5.29.2 Yo'l raqami5.29.2 Yo'l raqami
  • 5.30.1 Yuk avtomobillari uchun harakatlanish yo'nalishi5.30.1 Yuk avtomobillari uchun harakatlanish yo'nalishi
  • 5.30.2 Yuk avtomobillari uchun harakatlanish yo'nalishi5.30.2 Yuk avtomobillari uchun harakatlanish yo'nalishi
  • 5.30.3 Yuk avtomobillari uchun harakatlanish yo'nalishi5.30.3 Yuk avtomobillari uchun harakatlanish yo'nalishi
  • 5.31 Aylanib o'tish tasviri5.31 Aylanib o'tish tasviri
  • 5.32.1 Chetlab o'tish yo'nalishi5.32.1 Chetlab o'tish yo'nalishi
  • 5.32.2 Chetlab o'tish yo'nalishi5.32.2 Chetlab o'tish yo'nalishi
  • 5.32.3 Chetlab o'tish yo'nalishi5.32.3 Chetlab o'tish yo'nalishi
  • 5.33 To'xtash5.33 To'xtash
  • 5.34.1 Boshqa qatnov qismiga qayta tizilishning boshlang'ich ko'rsatkichi5.34.1 Boshqa qatnov qismiga qayta tizilishning boshlang'ich ko'rsatkichi
  • 5.34.2 Boshqa qatnov qismiga qayta tizilishning boshlang'ich ko'rsatkichi5.34.2 Boshqa qatnov qismiga qayta tizilishning boshlang'ich ko'rsatkichi
  • 5.35 Reversiv harakatlanish5.35 Reversiv harakatlanish
  • 5.36 Reversiv harakatlanish oxiri5.36 Reversiv harakatlanish oxiri
  • 5.37 Reversiv harakatlanish yo'liga chiqish5.37 Reversiv harakatlanish yo'liga chiqish
  • 5.38 Turar-joy dahasi5.38 Turar-joy dahasi
  • 5.39 Turar-joy dahasining oxiri5.39 Turar-joy dahasining oxiri
  • 5.40 Falokatli holatlar uchun kirish yo'li5.40 Falokatli holatlar uchun kirish yo'li
  • 5.41 Surat va video5.41 Surat va video
  • 5.43 Radar5.43 Radar
  • 5.42 Qizil rangda o'ng tomonga burilish5.42 Qizil rangda o'ng tomonga burilish
  • 5.44 Velosipedlar uchun harakatlanish bo'lagi5.44 Velosipedlar uchun harakatlanish bo'lagi
  • 5.45 Velosipedlar uchun harakatlanish bo'lagining oxiri5.45 Velosipedlar uchun harakatlanish bo'lagining oxiri

Servis belgilari17 ta belgi

  • 6.1 Tibbiy yordam ko'rsatish joyi6.1 Tibbiy yordam ko'rsatish joyi
  • 6.2 Shifoxona6.2 Shifoxona
  • 6.3 Yonilg'i shoxobchasi6.3 Yonilg'i shoxobchasi
  • 6.4 Texnik xizmat ko'rsatish joyi6.4 Texnik xizmat ko'rsatish joyi
  • 6.5 Transport vositalarini yuvish joyi6.5 Transport vositalarini yuvish joyi
  • 6.6 Telefon6.6 Telefon
  • 6.7 Oshxona6.7 Oshxona
  • 6.8 Ichimlik suvi6.8 Ichimlik suvi
  • 6.9 Mehmonxona6.9 Mehmonxona
  • 6.10 Kemping6.10 Kemping
  • 6.11 Dam olish joyi6.11 Dam olish joyi
  • 6.12 Yo'l patrul xizmati maskani6.12 Yo'l patrul xizmati maskani
  • 6.13 Xalqaro avtomobillarni tashish nazorat punkti6.13 Xalqaro avtomobillarni tashish nazorat punkti
  • 6.14 Xojatxona6.14 Xojatxona
  • 6.15 Axlat quti6.15 Axlat quti
  • 6.16 Basseyn yoki sohil bo'yi6.16 Basseyn yoki sohil bo'yi
  • 6.17 Politsiya6.17 Politsiya

Qo'shimcha axborot belgilari55 ta belgi

  • 7.1.1 Manzilgacha bo'lgan masofa7.1.1 Manzilgacha bo'lgan masofa
  • 7.1.2 Manzilgacha bo'lgan masofa7.1.2 Manzilgacha bo'lgan masofa
  • 7.1.3 Manzilgacha bo'lgan masofa7.1.3 Manzilgacha bo'lgan masofa
  • 7.1.4 Manzilgacha bo'lgan masofa7.1.4 Manzilgacha bo'lgan masofa
  • 7.2.1 Ta'sir oralig'i7.2.1 Ta'sir oralig'i
  • 7.2.2 Ta'sir oralig'i7.2.2 Ta'sir oralig'i
  • 7.2.3 Ta'sir oralig'i7.2.3 Ta'sir oralig'i
  • 7.2.4 Ta'sir oralig'i7.2.4 Ta'sir oralig'i
  • 7.2.5 Ta'sir oralig'i7.2.5 Ta'sir oralig'i
  • 7.2.6 Ta'sir oralig'i7.2.6 Ta'sir oralig'i
  • 7.3.1 Ta'sir yo'nalishlari7.3.1 Ta'sir yo'nalishlari
  • 7.3.2 Ta'sir yo'nalishlari7.3.2 Ta'sir yo'nalishlari
  • 7.3.3 Ta'sir yo'nalishlari7.3.3 Ta'sir yo'nalishlari
  • 7.4.1 Transport vositasining turi7.4.1 Transport vositasining turi
  • 7.4.2 Transport vositasining turi7.4.2 Transport vositasining turi
  • 7.4.3 Transport vositasining turi7.4.3 Transport vositasining turi
  • 7.4.4 Transport vositasining turi7.4.4 Transport vositasining turi
  • 7.4.5 Transport vositasining turi7.4.5 Transport vositasining turi
  • 7.4.6 Transport vositasining turi7.4.6 Transport vositasining turi
  • 7.4.7 Transport vositasining turi7.4.7 Transport vositasining turi
  • 7.4.8 Transport vositasining turi7.4.8 Transport vositasining turi
  • 7.5.1 Shanba, yakshanba va bayram kunlari7.5.1 Shanba, yakshanba va bayram kunlari
  • 7.5.2 Ish kunlari7.5.2 Ish kunlari
  • 7.5.3 Hafta kunlari7.5.3 Hafta kunlari
  • 7.5.4 Amal qilish vaqti7.5.4 Amal qilish vaqti
  • 7.5.5 Amal qilish vaqti7.5.5 Amal qilish vaqti
  • 7.5.6 Amal qilish vaqti7.5.6 Amal qilish vaqti
  • 7.5.7 Amal qilish vaqti7.5.7 Amal qilish vaqti
  • 7.6.1 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.1 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.2 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.2 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.3 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.3 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.4 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.4 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.5 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.5 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.6 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.6 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.7 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.7 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.6.8 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli7.6.8 Transport vositasini to'xtab turish joyiga qo'yish usuli
  • 7.7 Yurgizgichni ishlatmasdan to'xtab turish joyi7.7 Yurgizgichni ishlatmasdan to'xtab turish joyi
  • 7.8 Pullik xizmat ko'rsatish joyi7.8 Pullik xizmat ko'rsatish joyi
  • 7.9 To'xtab turish muddati cheklangan7.9 To'xtab turish muddati cheklangan
  • 7.10 Avtomobillarni ko'rikdan o'tkazish joyi7.10 Avtomobillarni ko'rikdan o'tkazish joyi
  • 7.11 To'la vazni cheklangan7.11 To'la vazni cheklangan
  • 7.12 Xavfli yo'l yoqasi7.12 Xavfli yo'l yoqasi
  • 7.13 Asosiy yo'lning yo'nalishi7.13 Asosiy yo'lning yo'nalishi
  • 7.14 Harakatlanish bo'lagi7.14 Harakatlanish bo'lagi
  • 7.15 Ko'zi ojiz piyodalar7.15 Ko'zi ojiz piyodalar
  • 7.16 Nam qoplama7.16 Nam qoplama
  • 7.17 Nogironlar7.17 Nogironlar
  • 7.18 Nogironlar mustasno7.18 Nogironlar mustasno
  • 7.19 Chorrahadagi kamera7.19 Chorrahadagi kamera
  • 7.20 Xavfli yuk7.20 Xavfli yuk
  • 7.21 Evakuator ishlamoqda7.21 Evakuator ishlamoqda
  • 7.21.1 Marshrutli transport vositasi turi7.21.1 Marshrutli transport vositasi turi
  • 7.21.2 Marshrutli transport vositasi turi7.21.2 Marshrutli transport vositasi turi
  • 7.21.3 Marshrutli transport vositasi turi7.21.3 Marshrutli transport vositasi turi
  • To'siqTo'siq
Yo'l belgilari haqida batafsil va savol-javoblar

Yo'l belgilari qanday guruhlanadi?

O'zbekiston yo'l harakati qoidalarida (YHQ) yo'l belgilari 7 ta guruhga bo'linadi. Belgi kodidagi birinchi raqam uning guruhini bildiradi: masalan, 3.27 — taqiqlovchi belgilar guruhidagi "To'xtash taqiqlangan" belgisi.

Bu sahifada 269 ta belgi rasmi, nomi va kodi bilan jamlangan. Kerakli belgini nomi yoki kodi bo'yicha qidirish mumkin.

1 — Ogohlantiruvchi belgilar

Oldinda xavfli joy borligini oldindan bildiradi (masalan, shlagbaumli temir yo'l kesishmasi). Odatda uchburchak shaklida, qizil chegarali bo'ladi.

2 — Imtiyozli belgilar

Kesishmalardan o'tish tartibini belgilaydi: asosiy yo'ldan ketayotganingizni yoki kimga yo'l berish kerakligini ko'rsatadi (masalan, 2.1 Asosiy yo'l).

3 — Taqiqlovchi belgilar

Ma'lum harakatlarni taqiqlaydi yoki cheklaydi: kirish taqiqlangan (3.1), to'xtash taqiqlangan (3.27), tezlik cheklangan (3.24). Ko'pincha dumaloq, qizil chegarali bo'ladi.

4 — Buyuruvchi belgilar

Harakat yo'nalishi yoki tartibini majburiy qiladi, masalan, to'g'riga yoki o'ngga harakatlanish (4.1.1, 4.1.2). Ko'pincha dumaloq, ko'k fonli bo'ladi.

5 — Axborot-ishora belgilari

Yo'l va joylar haqida ma'lumot beradi, masalan, avtomagistral (5.1). Eng ko'p belgi shu guruhda.

6 — Servis belgilari

Xizmat joylarini ko'rsatadi: tibbiy yordam ko'rsatish joyi (6.1), shifoxona (6.2), yonilg'i shoxobchasi (6.3), texnik xizmat ko'rsatish joyi (6.4).

7 — Qo'shimcha axborot belgilari

Asosiy belgining ma'nosini aniqlashtiradi yoki cheklaydi, masalan, manzilgacha bo'lgan masofa (7.1.1). Alohida emas, boshqa belgi bilan birga qo'yiladi.

Belgilarni qanday eslab qolish mumkin?

  • Avval guruhni o'rganing. Shakl va rang belgi turini darrov bildiradi: qizil chegarali uchburchak — ogohlantirish, qizil chegarali doira — taqiq, ko'k doira — majburiy ko'rsatma.
  • Rasm va nomini birga yodlang. Imtihon savollarida belgi odatda rasm bilan beriladi, shuning uchun kodni emas, ma'nosini bilish muhim.
  • O'xshash belgilarni yonma-yon solishtiring, masalan, to'xtash taqiqlangan va to'xtab turish taqiqlangan belgilarini.
  • Har bir guruhdan keyin belgilar bor savollarni yeching va xatolaringizni qayta ko'rib chiqing.

Yo'l belgilari haqida ko'p so'raladigan savollar

Yo'l belgilari nechta guruhga bo'linadi?

7 ta guruhga: ogohlantiruvchi, imtiyozli, taqiqlovchi, buyuruvchi, axborot-ishora, servis va qo'shimcha axborot belgilari. Katalogimizda jami 269 ta belgi bor.

Belgi kodi nimani bildiradi?

Kodning birinchi raqami guruhni ko'rsatadi: 1 — ogohlantiruvchi, 2 — imtiyozli, 3 — taqiqlovchi, 4 — buyuruvchi, 5 — axborot-ishora, 6 — servis, 7 — qo'shimcha axborot. Keyingi raqamlar guruh ichidagi tartibni bildiradi.

Imtihonda belgilar qanday so'raladi?

Test savolida belgi rasmi ko'rsatilib, uning ma'nosi yoki shu belgi qo'yilgan joyda qanday harakat qilish kerakligi so'raladi.

Belgilarni qaysi tillarda ko'rish mumkin?

O'zbek (lotin va kirill) hamda rus tillarida. Tilni sayt tepasidagi tugma orqali almashtirasiz.

Belgilar bo'yicha test ishlasa bo'ladimi?

Ha. «Test ishlash» va variantlardagi savollar orasida yo'l belgilari rasmi bilan so'raladigan savollar ko'p uchraydi.

Foydali sahifalar